07 Вересня 2023 Новини

МТСБУ надало роз’яснення про особливості виплат з гарантійних фондів Бюро.

Однією з функцій, покладених на МТСБУ згідно законодавства (ст. 41 закону «Про ОСЦПВ»), є виплата страхового відшкодування за страхові компанії, що припинили свою діяльність на ринку ОСЦПВ за умови, що такі компанії були ліквідовані або визнані банкрутами.

З 2014 року кількість страховиків-членів МТСБУ скоротилась з 58 компаній до 35 (станом на 30.06.2023).

Щорічно МТСБУ бере на себе зобов’язання та сплачує за страховиків, що визнані банкрутами, десятки мільйонів гривень страхових відшкодувань.

Можуть скластись три типи ситуацій:

  1. Страхова компанія знаходиться в стадії банкрутства або ліквідації (самоліквідації).
  2. Страхова компанія визнана банкрутом у встановленому законодавством порядку та ліквідована.
  3. Компанія припинила діяльність з укладання договорів страхування, була позбавлена ліцензій, виключена із членів МТСБУ і при цьому припинила виконання своїх зобов’язань перед постраждалими.

 

Умови, на яких МТСБУ здійснює виплати за страховиків ОСЦПВ, що визнані банкрутами.

Якщо потерпілий подав заяву на виплату, але не отримав її, а потім такий страховик визнаний банкрутом у встановленому законодавством порядку, то відшкодування за нього  здійснює МТСБУ як регламентну виплату у відповідності до закону «Про ОСЦПВ». Для таких виплат немає обмежень за строком: подати документи і отримати компенсацію постраждалий може через будь-який час після визнання страховика банкрутом.

Наразі на ринку ОСЦПВ, визнані банкрутами: «Наста», «Україна», «Гарантія», «Лафорт», «Райп», «Інтертрансполіс», «Українська екологічна СК», «Гарант-авто», «Скайд». «Міська СК», «Лафорт».

 

Як відрізняється ситуація в питанні виплати відшкодувань постраждалим у випадку, якщо страховик знаходиться в стані ліквідації/самоліквідації? Яким чином може страхувальник, який має законодавче право на отримання страхової виплати від такого страховика, також отримати компенсацію від МТСБУ?

Фактично на сьогоднішній день це неможливо, оскільки норми чинного закону про ОСЦПВ (ст. 41, пункт «г») передбачають, що «МТСБУ за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовує шкоду на умовах, визначених цим Законом, у разі її заподіяння: у разі недостатності коштів та майна страховика-учасника МТСБУ, що визнаний банкрутом та/або ліквідований, для виконання його зобов’язань за договором обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності».

Зараз триває процедура припинення діяльності шляхом ліквідації низки страхових компаній: «Домінанта», «Київський страховий дім», «Міжнародна СК», «Ю.Ес.Ай», «Глобал гарант», «ХМСК», «МЕГА-ГАРАНТ», «Український страховий стандарт».

Про завершення процедури банкрутства або ліквідації/самоліквідації, початок та процедуру виплат за таких страховиків МТСБУ офіційер повідомляє на своїх інтернет-ресурсах.

 

Які саме дії в таких випадках необхідно здійснювати постраждалому?

 

По-перше, звернутись до Контактного центру МТСБУ за телефоном 0-800-608-800 щоб отримати актуальну інформацію.

Також статус «в стані припинення» чи «вже припинено» діяльність юридичної особи можна подивитись за ЄДРПОУ компанії в джерелах відкритих даних:  Youcontrol; Єдиний державний реєстр судових рішень.

Після завершення процедури ліквідації, МТСБУ оперативно розпочне здійснення регламентних виплат (страхових виплат) за такого страховика. На сайті МТСБУ завжди повідомляється про початок та строки збору документів на виплати за такі компанії.

По-друге, можна спробувати подати власну заяву щодо визнання грошових вимог до відповідного суду задля включення до реєстру кредиторів страховика, але треба зважати, що строки подання обмежені законодавством.

 

Який час займає процедура ліквідації/самоліквідації страховика?

Це досить довгий процес, який залежить від багатьох факторів. Конкретних часових рамок визначити неможливо, може затягнутись на місяці і навіть на роки.

 

Чи може МТСБУ вплинути/пришвидшити процедуру ліквідації страховика?

Ні, бо МТСБУ не має відповідних повноважень згідно чинного законодавства.

 

Що робити, якщо страховик припинив діяльність та не виконує свої зобов’язання перед постраждалими, але поки що не визнаний банкрутом і не знаходиться в стадії ліквідації/самоліквідації?

Для захисту прав постраждалих у ситуації, коли страхова компанія позбавлена ліцензії на здійснення ОСЦПВ та виключена із складу членів МТСБУ і не виконує свої зобов’язання перед постраждалими, МТСБУ за власної ініціативи в лютому 2017 року розробило та затвердило Порядок, що дозволяє здійснювати страхові виплати за таких страховиків шляхом повернення їх гарантійних внесків до Фонду захисту потерпілих МТСБУ. Але такі виплати обмежені наявними на момент припинення членства такого страховика, сформованими ним коштами у Фонді захисту потерпілих МТСБУ.

Заяви та необхідні для виплати документи приймаються МТСБУ в строки, встановлені рішенням Президії МТСБУ по кожній окремій компанії. Інформацію про прийом відповідних документів можна отримати  звернувшись до Контактного центру МТСБУ за телефоном 0-800-608-800 або на сайті МТСБУ.

Важливо, що в частині відшкодування шкоди, завданої життю та/або здоров’ю потерпілого, МТСБУ здійснює відшкодування за страховиків, які втратили членство у МТСБУ, за зверненням потерпілого, не обмежуючи строки подання такого звернення.

  

Чи  пришвидшить можливості отримати виплату від МТСБУ прийняття новго закону «Про ОСЦПВ»?

Відповідь ствердна. Поточна редакція законопроєкту №8300, прийнятого 12.01.2023 в першому читанні, передбачає більш досконалий механізм захисту постраждалих в ДТП у випадках. коли страхова компанія припинила діяльність, не виконавши свої зобов’язання перед ними, а саме:

  • якщо страховик не мав права на здійснення обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності у зв’язку з припиненням членства в МТСБУ і такий страховик із закінченням строку, визначеного цим Законом для прийняття рішення щодо здійснення страхової виплати, не прийняв відповідного рішення або прийняв рішення про здійснення страхової виплати, але не виплатив її.

Все ще триває дискусія, як буде визначатись строк, в який страховик зобов’язаний зробити виплату – 90 днів з дати подання заяви та всіх необхідних документів на виплату, як це зазначено в Євродирективі та в чинному законі, або цей строк буде скорочено.

  •  у разі порушення провадження в справі про банкрутство такого страховика чи якщо такий страховик є ліквідованим – для виконання його зобов’язань за внутрішніми договорами страхування;

Як тільки новий закон буде прийнятий і МТСБУ отримає відповідні повноваження, розпочнеться збір документів по всім таким страховикам, який орієнтовно, триватиме 6-12 місяців, щоб усі постраждалі встигли подати заяви на виплати, а МТСБУ мало змогу опрацювати такий великий обсяг документів.

Виплати здійснюватимуться також і за ті страхові компанії, за яких МТСБУ не має законодавчих підстав сплачувати зараз (коли компанія вже знаходиться в стадії ліквідації/самоліквідації) або процедура банкрутства ще не завершена.

Поділитись:

Читайте також

Оцінка авто після ДТП Онлайн

Унікальний сервіс на нашому сайті, дозволить Вам в кілька кліків отримати попередню оцінку збитків.

Оцінити збиток авто після ДТП

Подати скаргу на страхову компанію

В спеціальному розділі, Ви можете написати скаргу на дії Страхової компаніїї, яка буде автоматично відправлена до відповідних органів в залежності від типу страхування та типу скарги.

Подати скаргу онлайн

Пакет "Економ"

Ми пропонуємо лімітований комплект консультацій та підготовку комплекту документів для звернення до суду.

Подальші дії Ви зможете виконати самостійно.

Замовити

Залиште свій номер

Ми перетелефонуємо Вам протягом робочого дня

Невірний формат
Невірний формат
Відправити