05 Жовтня 2023 Судова практика (загальна)

Чи можливо притягнути до відповідальності водія електросамокату за ст. 130 «Кодексу про адміністративні правопорушення».

В цьому питанні практика судів наразі не є єдиною.

В судовій практиці все ще немає єдиної позиції щодо можливості притягнення до адміністративної відповідальності осіб, які керують електросамокатами за ст. 130 (керування транспортними засобами особами, які перебувають у стані алкогольного сп’яніння) Кодексу про адміністративні правопорушення.

У серпні 2023 року Дарницький районний суд міста Києва розглянув справу щодо громадянина, якій пізно ввечері 24 липня у стані алкогольного сп’яніння керував електросамокатом на столичному Харківському шосе.

 

Патрульні поліцейські зупинили чоловіка та встановили стан його алкогольного сп’яніння – 3,21% проміле, після чого склали протокол за ст. 130.

Дарницький районний суд міста Києва, розглядаючи протокол, зазначив, що згідно з ПДР водіям заборонено керувати транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного сп’яніння.

Попри те, суд підкреслив, що мешканець столиці керував не механічним транспортним засобом. Таким чином, не зрозуміло, як саме чоловік повинен був виконувати вимоги, які встановлені для водіїв саме механічних транспортних засобів.

Згідно вище викладених обставин суд вказав, що він позбавлений можливості як «забезпечити дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності», так і «всебічно й об’єктивно розглянути справу, належно оцінити матеріали для прийняття законного та обґрунтованого рішення».

 

Як підсумок, суд повернув матеріали справи про адміністративне правопорушення до Управління патрульної поліції для належного оформлення.

 

В іншому аналогічному випадку, столичний суд зайняв відмінну позицію.

Пізно ввечері 22 червня 2023 року на столичному бульварі Т. Шевченка чоловік, який керував електросамокатом, на високій швидкості врізався в дівчину, яка отримала тілесні ушкодження.

Як встановила патрульна поліція, що прибула на місце випадку, чоловік знаходився у стані алкогольного сп’яніння – 0,90% проміле.

 

Поліцейські склали щодо правопорушника два протоколи – за ст. 124 (порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів) КУпАП та за ст. 130.

Шевченківський районний суд столиці, розглядаючи вказані протоколи, зазначив, що згідно з Правилами дорожнього руху для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний, бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.

Ст. 124 КУпАП передбачає, що порушення учасниками дорожнього руху ПДР, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, тягне за собою накладення штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.

Відповідно ПДР чітко забороняють керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

 

Суд зазначив, що у постанові Верховного Суду від 15.03.2023 у справі № 127/5920/22 викладено, що використання електросамоката чи іншого подібного засобу (моноколеса, сегвея тощо) для переміщення особи як учасника дорожнього руху є джерелом підвищеної небезпеки в розумінні ст. 1187 Цивільного кодексу, якщо в конкретному випадку такий засіб приводився в рух за допомогою встановленого на ньому електричного двигуна. Для кваліфікації діяльності, пов`язаної з таким використанням електричного самоката, характеристика електросамоката як механічного транспортного засобу з урахуванням потужності електродвигуна, встановленого на ньому, значення не має.

 

Провівши дослідження матеріалів справи, а саме: протоколи про адміністративне правопорушення від 22 червня 2023 року, результат тесту спеціального технічного приладу «Drager» на стан алкогольного сп`яніння, письмові пояснення, акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, схему місця дорожньо-транспортної пригоди від 22 червня 2023 року, відеозаписи з нагрудних камер відеоспостереження, суд дійшов висновку, що в діях чоловіка, що керував електросамокатом, вбачається порушення вимог п. 2.3б, 2.9а, 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху України, що передбачає адміністративну відповідальність за ст. 124 та ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вина водія, за висновками суду, є доведеною та підтверджується матеріалами справи.

Спираючись на вище викладене, Шевченківський районний суд міста Києва 7 серпня 2023 року визнав чоловіка, що керував електросамокатом винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124 КУпАП та ч. 1 ст. 130 КУпАП та застосував до нього штраф у розмірі 17 000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.

 

Поділитись:

Читайте також

Оцінка авто після ДТП Онлайн

Унікальний сервіс на нашому сайті, дозволить Вам в кілька кліків отримати попередню оцінку збитків.

Оцінити збиток авто після ДТП

Подати скаргу на страхову компанію

В спеціальному розділі, Ви можете написати скаргу на дії Страхової компаніїї, яка буде автоматично відправлена до відповідних органів в залежності від типу страхування та типу скарги.

Подати скаргу онлайн

Пакет "Економ"

Ми пропонуємо лімітований комплект консультацій та підготовку комплекту документів для звернення до суду.

Подальші дії Ви зможете виконати самостійно.

Замовити

Залиште свій номер

Ми перетелефонуємо Вам протягом робочого дня

Невірний формат
Невірний формат
Відправити